Çerez Örnek
canlı destek

Tarihçe

Fizik Bölüm Tarihçesi

Ege Üniversitesi Mayıs 1955 yılında Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak kurulmuştur ve bir yıl içinde eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Fen Fakültesinin 1961 yılında kuruluşu ile Fizik-Kimya-Biyoloji öğretimine ek olarak Tabii İlimler, Matematik-Astronomi, Fizik-Matematik ve Kimya-Fizik öğretim programları açılmıştır. Fakülte bünyesinde diğer kürsüler ile birlikte Denel Fizik, Genel Fizik ve Teorik Fizik olmak üzere üç kürsü oluşturulmuştur. 1977 yılında Üniversiteler Kanunu’nun yürürlüğe girmesi sonrası kürsülerden oluşan bölüm sistemi ile bugünkü Fizik Bölümünün yapısı oluşturulmuştur. 

Fizik Bölümü'nde 2010 yılına kadar normal kredili sistem uygulanmış, 2010-2011 eğitim-öğretim senesinden itibaren Bologna sürecine uyum kapsamındaki, öğrenci iş yükü temelli ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi, AKTS) kredi sistemine geçilmiştir. Sekiz yarıyıllık lisans eğitimleri sonunda 240 AKTS kredisini tamamlamış olan öğrenciler lisans programından mezun olabilmektedir. Öğrenciler mezuniyet için minimum 176 AKTS (%75) zorunlu 64 AKTS (%25) seçmeli ders almak zorundadır. Zorunlu derslerin minimum 73 AKTS’si (%30) İngilizce, 103 AKTS’si (%70) ise Türkçe olmalıdır. 

Genel Fizik, Atom ve Molekül Fiziği, Nükleer Fizik, Katıhal Fiziği ve Matematiksel Fizik olmak üzere beş anabilim dalı ile Fizik Bölümü, gelişmiş alt yapısı, laboratuvar imkânları ve tecrübeli akademik kadrosuyla, dört yıllık lisans düzeyinde eğitim-öğretim vermektedir. İlk kurulduğu dönemde şu an Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı tarafından kullanılan binalarda eğitim-öğretim veren Fizik Bölümü, 1973 yılından itibaren Fen Fakültesinin D Blok adlı binasında hizmet vermektedir.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ